Rabka-Zdrój
Rabka-Zdrój to znane w całej Polsce uzdrowisko dla dzieci. Miejscowość leży u podnóża Gorców, w malowniczej kotlinie, skąd rozciągają się wspaniałe widoki na Luboń Wielki oraz Pasmo Babiogórskie. W dużym parku zdrojowym znajduje się pijalnia wód i tężnia solankowa, wokół której unosi się solankowy aerozol, działający na organizm podobnie jak rozbryzgujące się fale morskie. Nie bez powodu Rabka otrzymała w 1996 roku tytuł „Miasto Dzieci Świata” – jest tu masa atrakcji dla małych kuracjuszy
Zakwaterowanie
Zapraszamy do ośrodka wypoczynkowego, położonego u podnóża góry Krzywoń (pokoje 2, 3, 4 - osobowe z łazienkami). Na terenie ogrodzonego ośrodka znajduje się ogród, plac zabaw, boisko do siatkówki oraz basen. Do dyspozycji dzieci bilard i stół do ping-ponga. Pyszne, domowe jedzenie.
Zamiast wycieczki
Podczas Bardzo Zielonej Szkoły w Rabce nie ma potrzeby jechać na wycieczkę autokarową – skupimy się na atrakcjach miejscowości, a program i tak będzie napięty. Zwiedzimy Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce oraz Muzeum Etnograficzne im. Władysława Orkana, będziemy malować na szkle pod okiem ludowych artystów, a także odwiedzimy pracownię garncarską, gdzie każdy będzie mógł popróbować swych sił na kole garncarskim. Będziemy też poznawać przyrodę regionu podczas spaceru leśną ścieżką edukacyjną na obszarze Uroczyska „Krzywoń” oraz w trakcie pieszej wycieczki do kościółka na Górze Piątkowej i do źródełka Pocieszna Woda.
Galeria
Program
W Rabce realizujemy program dla każdej grupy wiekowej.
Przykładowy program dla klas I-III SP
Dzień 1
Przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie.
Po obiedzie rozmowa na temat oczekiwań uczniów, ustalenie reguł Bardzo Zielonej Szkoły, zabawy integrujące. Rozpoznanie najbliższego terenu, park zdrojowy - pijalnia wód i tężnia solankowa, degustacja wód leczniczych. W trakcie spaceru zbieranie materiałów do wykonania „łapaczy snów”.
Po kolacji wykonanie „łapaczy snów”.
Dzień 2
Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego im. Władysława Orkana. Zajęcia warsztatowe o danych zabawkach ludowych – malowanie drewnianych ptaszków.
Po obiedzie spacer leśną ścieżką edukacyjną na obszarze Uroczyska „Krzywoń”, nauka rozpoznawania gatunków drzew oraz zabawy edukacyjne z drzewami w roli głównej.
Po kolacji dyskoteka.
Dzień 3
Zwiedzanie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Rozmowa o różnych środkach transportu i ich wpływie na środowisko. Ogłoszenie wystawy projektów pojazdów przyjaznych środowisku (narysowanych, namalowanych bądź wykonanych z różnych znalezionych materiałów)
Po obiedzie wizyta w pracowni garncarskiej - poznanie tajników zawodu garncarza i możliwość samodzielnej pracy na kole garncarskim.
Ognisko
Dzień 4
Piesza wycieczka do kościółka na Górze Piątkowej i do źródełka Pocieszna Woda. W trakcie spaceru zajęcia i obserwacje przyrodnicze oraz ćwiczenia uczące uważności i kontaktu z naturą.
Po obiedzie warsztat plastyczno-dramowy "Zwierzyniec" o zwierzętach polskich lasów.
Po kolacji prezentacje zaprojektowanych pojazdów przyjaznych środowisku.
Dzień 5
Ewaluacja Bardzo Zielonej Szkoły, wręczenie dyplomów "Młodego Ekologa" i ślubowanie ekologiczne na podstawie Zielonego Kodeksu Młodego Ekologa.
Po obiedzie wyjazd z ośrodka.