Muszyna
Muszyna to miejscowość uzdrowiskowa w Beskidzie Sądeckim, urokliwie położona wśród szczytów i potoków górskich, w dolinie rzeki Poprad i dwóch jej dopływów – potoków Szczawnik i Muszynka. Jest to teren Popradzkiego Parku Krajobrazowego, gdzie obserwujemy kształtowaną przez wieki mozaikę dzikiej przyrody i obszarów ludzkiej aktywności – hale, łąki i pola, tworzące razem ogromne zróżnicowanie przyrodnicze. Bogactwem Muszyny są zasoby wód leczniczych. Wokół rozsiane są połemkowskie cerkwie grekokatolickie, zaś nad miasteczkiem króluje Góra Baszta, z ruinami XIV-wiecznego zamku, skąd można podziwiać rozległą panoramę na okolice. Atrakcją przyrodniczą Muszyny jest rezerwat lipowy „Obrożyska”, podczas spacerów zobaczymy też liczne pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej, a przy odrobinie szczęścia spotkamy salamandry.
Zakwaterowanie
Oferujemy wyjazd do ośrodka położonego w części uzdrowiskowej Muszyny, który dysponuje 140 miejscami w pokojach 2, 3 i 4 osobowych z łazienkami. W budynku znajdują się dwie duże świetlice wyposażone w sprzęt grający oraz TV, DVD, ekran i rzutnik multimedialny, do dyspozycji dzieci jest również stół do tenisa stołowego i piłkarzyki stołowe. Na terenie obiektu znajduje się zadaszone grillowisko, boiska ze sztuczną trawą, boisko do piłki nożnej oraz do siatkówki plażowej, a 100 m dalej, w sąsiadującym ośrodku – kryty basen.
Wycieczka
W trakcie pobytu w Muszynie proponujemy wycieczkę autokarową do Krynicy Zdroju, gdzie przespacerujemy się deptakiem tego najmodniejszego niegdyś uzdrowiska, wejdziemy na Górę Parkową, skosztujemy magicznej wody ze Źródełka Miłości oraz zwiedzimy Muzeum Zabawek.
Galeria
Program
W Muszynie realizujemy program dla każdej grupy wiekowej.
Przykładowy program dla klas I-III SP
Dzień 1
Przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie.
Po obiedzie zajęcia integrujące. Rozmowa na temat oczekiwań uczniów, ustalenie reguł Bardzo Zielonej Szkoły, wykonanie wizytówek. Spacer po okolicy – rozpoznanie terenu. Podczas spaceru zebranie materiałów do stworzenia "Łapaczy snów”.
Wieczorem wykonanie „Łapaczy snów”.
Dzień 2
Piesza wycieczka na Górę Zamkową (ruiny zamku) - rozmowa na temat źródeł i rzek. Na szczycie góry rozmowa dotycząca krajobrazu. Wybrane zajęcia uczące skupienia i kontaktu z naturą. Degustacja wód mineralnych.
Po obiedzie spacer do Mofety (pomnik przyrody nieożywionej - powierzchniowa ekshalacja CO2). Zwierzyniec - warsztat plastyczno-dramowy o zwierzętach polskich lasów. Jeśli wystarczy czasu zabawy ruchowe o tematyce zwierzęcej.
Dyskoteka
Dzień 3
Przejazd do Krynicy, zwiedzanie parku zdrojowego: deptak, Pijalnia Wód, Muzeum Zabawek, wejście po ścieżce dydaktycznej na Górę Parkową - w trakcie zajęcia dotyczące rozpoznawania drzew, możliwość skorzystania z kompleksu zjeżdżalni rynnowych, zjazd z góry kolejką terenowo-linową.
Po obiedzie spokojne zajęcia sensoryczne w terenie.
Ognisko
Dzień 4
Piesza wycieczka na Koziejówkę (636 m n.p.m.) lub do rezerwatu lipy drobnolistnej „Obrożyska”. W trakcie spaceru zajęcia i obserwacje przyrodnicze. Mierzenie wieku drzew oraz zabawy ruchowe z drzewami w roli głównej.
Po obiedzie rozmowa na temat prawnych form ochrony przyrody oraz ćwiczący kreatywność warsztat „Park Narodowy Liliputów. Zorganizowane zabawy na świeżym powietrzu lub swobodna zabawa dzieci.
Wieczorem zajęcia manualne, własnoręczne wykonanie pamiątek z Bardzo Zielonej Szkoły.
Dzień 5
Ostatni spacer po okolicy. Ewaluacja Bardzo Zielonej Szkoły, wręczenie dyplomów "Młodego Ekologa".
Po obiedzie wyjazd z ośrodka.