Bardzo Zielone Szkoły

Zielona szkoła w Mikoszewie: AKADEMIA BADACZY PRZYRODY z WWF

łabędzie

AKADEMIA BADACZY PRZYRODY z WWF jest owocem współpracy z Fundacją WWF - międzynarodową organizacją ekologiczną, działającą od ponad 55 lat na rzecz przyszłości, w której człowiek żyje w harmonii z naturą. Zapraszamy!

Mikoszewo to niewielka miejscowość położona na Mierzei Wiślanej, na skraju lasu, przy samym Ujściu Wisły. Graniczy z rezerwatem Mewia Łacha. Oferuje znakomitą możliwość obserwacji fok (jedyne stałe miejsce ich występowania w Polsce), ptaków wodnych i mięczaków, poznawania dużych wydm i nadmorskiej roślinności. Mikoszewo jest dawną wsią rybacką, której początki sięgają jeszcze XIII wieku. Obecnie miejscowość jest lubianym celem wypoczynku, szczególnie wśród turystów, poszukujących bliskiego kontaktu z przyrodą.

Zakwaterowanie

Zależnie od dostępności miejsc proponujemy pobyt w jednym z dwóch ośrodków wypoczynkowych. Oba są ogrodzone i położone przy ostatniej zacisznej ulicy Mikoszewa zaraz u “podnóża” dużej wydmy. Nad morze, oddalone o 900 metrów, prowadzi wytyczony zaraz za płotem szlak przez malowniczy las mieszany.

Na rozległym terenie pierwszego z nich znajduje się zaplecze sportowe (boiska do koszykówki, siatkówki, piłki nożnej i badmintona), plac zabaw, miejsce ogniskowe oraz zadaszony namiot na letnie warsztaty czy dyskotekę. W budynku kilka świetlic do dyspozycji i widna przeszklona jadalnia. Pokoje 4-5 osobowe z łazienkami, 2 osobowe dla kadry. Ośrodek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ogromnym atutem jest niesamowity klimat i piękne osadzenie ośrodka na terenie pełnym wolnej przestrzeni i wysokich starych drzew.

Drugi ośrodek oferuje nowoczesne budownictwo z zakwaterowaniem w pokojach 4-6 osobowych dla dzieci i 2-3 osobowych dla kadry. Posiada rozbudowane wyposażenie rekreacyjne (zaplecze sportowe, budynek letni do spotkań i prowadzenia zajęć czy zorganizowania dyskoteki), zadaszony namiot, miejsce ogniskowe i widną, słoneczną jadalnię.

Wycieczka

Podczas pobytu w Mikoszewie proponujemy pieszą wycieczkę do Rezerwatu „Mewia Łacha’ przy Ujściu Wisły po stronie Mikoszewa lub położonego po drugiej stronie rzeki (przeprawa promowa) Sobieszewa. Ten obszar skupia najciekawsze gatunki rzadkich ssaków i ptaków morskich, które można zaobserwować stamtąd przez zwykłą lornetkę, a czasem nawet „żywym” okiem.

Istnieje też możliwość zorganizowania wycieczek autokarowych w całodziennym wariancie (powrót na późniejszą obiadokolację, około 16-17). Proponowane atrakcje i kierunki wycieczek to:

Drewnica i Żuławki, dawne mennonickie wsie, którym bliska jest atmosfera zamieszkałych skansenów. Można tu zaobserwować domy podcieniowe, domy gburskie, żuławskie zagrody – unikalne zabytki lokalnej architektury. Warto zobaczyć także wiatrak “koźlak” z 1718 roku, neogotycki kościół p.w. Najświętszej Marii Panny z 1841 r. i stare, zwodzone mosty w pobliskiej Rybinie. Przeprawa promowa na Wyspę Sobieszewską i dojazd + spacer na stanowisko ornitologiczne Kulingu.

Rezerwat Kormoranów i Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, latarnia Morskiej w Krynicy Morskiej i wieża widokowa w Piaskach.

Galeria

Program

W Mikoszewie realizujemy program dla każdej grupy wiekowej.
Przykładowy program dla klas IV-VI SP:

Dzień 1

Przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie.
Po obiedzie rozmowa na temat oczekiwań uczniów, ustalenie reguł Bardzo Zielonej Szkoły, zabawy integracyjne.
Po kolacji spacer na spotkanie z Bałtykiem, zabawy pełne ruchu i morskich zwierząt.

Dzień 2

Wycieczka do Ujścia Wisły, poznawanie z przewodnikiem ptaków, ssaków i mięczaków Bałtyku
lub przeprawa promowa i spotkanie z ornitologiem z Kulingu (Grupy Badawczej Ptaków Wodnych) na wieży widokowej w Sobieszewie. Po drodze obserwacje przyrodnicze i zadania terenowe.
Po obiedzie sensoryczne zabawy w przyrodzie.
Po kolacji krótka prezentacja o ciekawostkach z życia chronionych ssaków morskich „Szarytka i bałtycki delfin".
Dyskoteka.

Dzień 3

Przyrodnicze zabawy i zadania w terenie. Rozpoznawanie gatunków drzew, pomiary wysokości i wieku drzewa. Ustalanie kierunków świata i wyznaczanie azymutu, nauka obsługi kompasu.
Po obiedzie "Morskie laboratorium" - wybrane doświadczenia i pokazy dotyczące wody lub „Bałtyckie koło” - warsztat o wzajemnych powiązaniach, roli morza w przyrodzie i w życiu człowieka. Warsztaty manualne: własnoręczne wykonanie pamiątki z zielonej szkoły.
Po kolacji „Chiroptera”, czyli rękoskrzydło. Pokaz o nietoperzach i namierzanie ich przelotów z detektorem dźwięków podczas wieczornego spaceru z chiropterologiem.

Dzień 4

Spacer ścieżką edukacyjną “Mierzeja Wiślana” w Rezerwacie “Mewia Łacha”. W drodze powrotnej ptasie zadania na plaży i w lesie.
Po obiedzie „Galasy, tropy i wypluwki” - pokaz śladów zwierząt i ich praktyczne poszukiwanie w terenie. Badanie lasu w skali makro i opracowanie mapy z oznaczeniem zwierzęcych siedlisk. Rozwijający kreatywność warsztat „Park Narodowy Liliputów”.
Po kolacji mini-warsztaty z lokalnym liderem Błękitnego Patrolu WWF „Jak właściwie pomóc ssakom i ptakom morskim?”.
Ognisko

Dzień 5

Zabawa podsumowująca wiedzę zdobytą podczas wyjazdu. Ewaluacja zielonej szkoły, wręczenie dyplomów „Akademii Badaczy Bałtyku" i upominków.
Po obiedzie wyjazd z ośrodka.